Przegląd aplikacji szyfrujących wiadomości – którą wybrać?

Szyfrowanie wiadomości

Aktywni użytkownicy sieci stają się coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z prywatnością, czyhających na nas z każdej strony. Stale słyszymy o nowych atakach hakerskich, dających dostęp cyberprzestępcom do naszych informacji osobistych. Z brakiem prywatności wiąże się nie tylko korzystanie z portali społecznościowych, ale także komunikatorów. Ciekawym rozwiązaniem okazują się aplikacje szyfrujące wiadomości.

Aplikacje szyfrujące wiadomości – co to jest?

Aplikacje do szyfrowania wiadomości mają na celu zabezpieczenie naszej korespondencji. Wszystkie wysyłane za ich pomocą informacje zostają całkowicie zaszyfrowane, tak, by nikt poza nadawcą i odbiorcą nie był w stanie ich odczytać – włącznie z twórcą danej aplikacji. „Zaszyfrowanie” może kojarzyć się z otrzymywaniem dziwnego ciągu znaków zamiast logicznego zdania; jednak spokojnie, dla Ciebie i osoby, z którą prowadzisz wymianę słów, wiadomości będą wyglądały tak jak zwykle. Szyfrowanie dotyczy osób trzecich. Co więcej, aplikacje te dbają o nasze bezpieczeństwo na bieżąco, blokując dostęp do konwersacji na przykład innym lokatorom mieszkania czy współpracownikom. W niektórych z nich cała treść wiadomości przychodzącej będzie zamazana do momentu, dopóki w nią nie klikniemy i nie potwierdzimy działania hasłem – tak, by nikt poza nami nie mógł jej odczytać.

Aplikacja do szyfrowania SMS-ów – Signal

Signal jest jedną z najbezpieczniejszych aplikacji szyfrujących wiadomości SMS. Dzięki temu, że będą one wysyłane przez Internet, aplikacja nie wykorzystuje naszej karty SIM. Oznacza to pełne bezpieczeństwo także pod kątem dostępu operatora naszej sieci komórkowej do SMS-ów – nawet on nie będzie w stanie ich odczytać. Signal umożliwia nie tylko wysyłanie szyfrowanych wiadomości tekstowych, ale także głosowych oraz zdjęć i plików. Należy jednak pamiętać, że – tak jak w przypadku wszystkich aplikacji szyfrujących – aby skorzystanie z usług Signal było możliwe, nasz odbiorca także musi z niego korzystać.

Aplikacja do szyfrowania wiadomości w komunikatorach – Wickr

Jeśli chcemy zamienić dotychczasowy komunikator na taki, który będzie szyfrował wszystkie nasze wiadomości i stale dbał o bezpieczeństwo, warto zdecydować się na pobranie darmowego Wickr. Poza samym szyfrowaniem aplikacja wykorzystuje szereg ciekawych funkcji dodatkowych: blokadę możliwości wykonania screen-shotów z konwersacji, ustalenie czasu widoczności wiadomości, po którego upływie zostaną one całkowicie wymazane, zamazanie przychodzącej informacji do momentu jej odczytania i autoblokowanie się aplikacji po upływie określonego czasu to tylko kilka z wyjątkowo przydatnych opcji.

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji szyfrujących wiadomości, jednak wskazane powyżej cieszą się największym uznaniem użytkowników i ekspertów; Wickr docenili między innymi prowadzący portal Antyweb. Warto przetestować ich możliwości, mając na uwadze bezpieczeństwo przesyłanych przez nas danych.

Dodaj komentarz