Zamknięte w domu dzieci bardzo szybko zaczynają się nudzić. Aby zapewnić im ciągły rozwój, a dodatkowo zajęcie, które im się spodoba, warto pomyśleć o zorganizowaniu zabaw edukacyjnych, które połączą naukę z zabawą i zajmą Twoje potomstwo na długie godziny. Poniżej kilka prostych pomysłów, które możesz wcielić w życie bez konieczności kupowania drogich gadżetów.
Wielowyrazówka – gra dla starszych dzieci
Jest to gra dla dzieci, które biegle piszą i czytają. Na czym polega? Należy wymyślić jak najdłuższe słowo, z którego dziecko będzie układać inne z liter, z których złożony jest wyraz. Jest to zabawa, która nie tylko rozwija zasób słownictwa, ale również wspomaga rozwój kreatywności i myślenia abstrakcyjnego.
Zabawa w skojarzenia – nauka i zabawa w jednym
Na pewno wiesz, że najłatwiej uczyć się, gdy danemu zagadnieniu, które próbujesz przyswoić, towarzyszy skojarzenie, ułatwiające jego zapamiętanie. Właśnie na podstawie tej zależności powstała zabawa edukacyjna w skojarzenia. Jest niezwykle prosta i nie wymaga żadnych pomocy dydaktycznych. Poziom trudności słów można dostosować do wieku i możliwości dziecka. Jak to wygląda? Należy podać dwa słowa, które wywołają u dziecka skojarzenie z trzecim. Przykład: dziecko słyszy następujące wyrazy – dzieci, szkoła. Na ich podstawie musi odgadnąć, z jakim trzecim słowem są powiązane. W tym przypadku chodzi o nauczyciela.
Omnibus – zabawa dla prawdziwych bystrzaków
Jest to zabawa dla dzieci, które uwielbiają rywalizację. Zasady tej gry są niezwykle proste – prosi się dziecko, aby w określonym wcześniej czasie, wymieniło jak najwięcej słów, które można zaliczyć do określonej kategorii. W przypadku młodszych dzieci mogą to być owoce lub warzywa, a jeżeli zaznajomione są już z alfabetem, warto spróbować właśnie z literkami.
Co to jest? Zabawa rozwijająca percepcję dziecka
Jest to cudowna zabawa, która nie tylko rozwija wyobraźnię, percepcję, sprawność manualną i kreatywność, ale również daje dużo frajdy. Aby rozpocząć grę, potrzebujesz nieprzezroczystego worka oraz małe przedmioty codziennego użytku, które dziecko zna – to może być klamerka, kubek, łyżka, szczotka lub ulubiona zabawka. Ukryj elementy w worku tak, aby dziecko nie wiedziało, co się w nim znajduje. Zabawa polega na tym, że należy za pomocą wyłącznie dotyku rozpoznać przedmiot, który znajduje się wewnątrz.
Zabawa artystyczna
Dzięki tej zabawie można rozbudzić w dziecku małego artystę. Do jej wykonania niezbędna jest karta oraz przyrządy do rysowania lub malowania. Rozpocznij rysunek – nanieś na kartkę kropki, kreski lub dowolne kształty, zostawiając miejsce na interpretację dziecka.
Dzieciom szczególnie doskwiera długie przesiadywanie w domu i brak kontaktu z rówieśnikami. Zadbaj o to, aby dostarczać mu nowych bodźców, które stymulują jego rozwój.