Jaki powerbank wybrać? Doradzamy, jakie parametry powinien mieć dobry model

Wybór powerbanku

Wakacje to sezon wyjazdów i wypoczynku w miejscach bliskich naturze a przy tym dalekich cywilizacji. Wybierając się na kilkudniowy festiwal, biwak w środku lasu czy wypad w góry, rezygnujemy z samochodów, zmywarek i telewizji, najczęściej jednak zabieramy ze sobą aparat i smartfona. By już po jednym dniu intensywnego użytkowania nie stały się bezużyteczne, warto zabrać ze sobą dobrego powerbanka.

Powerbank – co to jest?

Powerbank to rodzaj przenośnego akumulatora, umożliwiający naładowanie baterii dowolnego sprzętu z gniazdem USB. Posłuży nam między innymi do dodania energii smartfonowi, tabletowi, e-papierosowi, czytnikowi e-booków, odtwarzaczowi muzyki, aparatowi czy kamerze. By użytkowanie powerbanka było możliwe, najpierw musimy naładować akumulator do pełna. Następnie za jego pomocą „przenosimy” zgromadzoną energię do wybranego urządzenia. Dzięki temu, by dodać życia naszym zmęczonym już sprzętom, nie potrzebujemy dostępu do gniazdka. Powerbank sprawdza się więc w podróży, pracy czy podczas biwakowania bądź plażowania.

Jakie parametry powinien mieć dobry powerbank?

Najważniejsza jest pojemność akumulatora – to od niej zależy, ile gadżetów uda nam się naładować za pomocą jednego doładowanego powerbanka. W przypadku tych sprzętów jest ona wyrażona w miliamperogodzinach, czyli mAh. Warto pamiętać, że często jest ona nieco niższa od deklarowanej przez producenta. Zastanawiając się więc nad tym, jaką pojemność powinien mieć powerbank, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, ile energii wykorzystuje nasz smartfon czy e-papieros podczas ładowania. Aby akumulator posłużył nam jak najbardziej wydajnie, warto zdecydować się na model z minimum dwukrotnie większą ilością mAh od danego gadżetu – tak, by wystarczył na przynajmniej dwa naładowania.

Kolejną istotną kwestią jest natężenie prądu oraz moc powerbanka. Dobry sprzęt będzie miał co najmniej 3A i minimum 18W; im wyższe są te wartości, tym szybciej naładuje nasz gadżet.

Czy wygląd powerbanka ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych modeli powerbanków. Różnią się nie tylko ilością mAh, mocą i natężeniem prądu, ale także rozmiarem, rodzajem obudowy i wyposażeniem dodatkowym. Warto zwrócić uwagę na to, by akumulator nie był zbyt duży – tak, by wygodnie towarzyszył nam w najtrudniejszych warunkach. W przypadku obudowy dobrym wyborem są metalowe i silikonowe – znacznie trwalsze od plastikowych, z trudnością ulegają uszkodzeniu. Na uwagę zasługują także modele dodatkowo wyposażone w chowane kable USB i kilka portów; dzięki temu będziemy mieli możliwość jednoczesnego ładowania kilku gadżetów.

Wybierając powerbanka, należy więc zwrócić uwagę zarówno na jego parametry, jak i wygląd zewnętrzny czy wagę. Powinien być nie tylko wydajny i cieszyć dużą pojemnością, ale także wygodny w użytkowaniu i transporcie.

Dodaj komentarz