Długa wyprawa rowerowa – jak się do niej przygotować?

Wyprawa rowerowa

Pandemia przekreśliła wiele naszych planów wyjazdowych, zmuszając do anulowania zaplanowanych podróży za granicę czy zniechęcając do wyjazdów krajowych. Nie musimy jednak w pełni rezygnować z rekreacji; doskonałą alternatywą dla tłumnego przebywania na plaży czy zatłoczonych ulicach miast turystycznych jest długi wypad rowerowy z rodziną lub przyjaciółmi. Doradzamy, jak się do niego przygotować, by podróż przebiegała wygodnie i przyjemnie.

Trasa – zaplanowana w każdym kilometrze czy spontan?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć przed udaniem się w podróż, jest oczywiście wybór jej celu i ustalenie przystanków. Czy powinniśmy jednak planować trasę w każdym punkcie, czy wystarczy ustalenie miejsc A i Z? Z całą pewnością warto ustalić ogólny przebieg trasy i sprawdzić przy pomocy Google Earth jakie miejsca napotkamy na swojej drodze. Całkowita podróż w nieznane może narazić nas na niebezpieczeństwo; zapędzenie się w głuchy las czy zgubienie szlaku. Zaplanujmy więc trasę jak najdokładniej, ustalając częstotliwość odpoczynku i szukając do niego odpowiednich miejsc. Jednak w trakcie jazdy warto pozwolić sobie czasami na pewną elastyczność. Zauważając po drodze piękne jezioro, nie upieraj się, że jego odwiedzenia nie było w planach – może zagwarantować naprawdę wyjątkowy widok i wypoczynek.

Pakowanie – co ze sobą zabrać?

Na samym początku zastanów się dokładnie, ile czasu zajmie wycieczka rowerowa. Spędzisz na niej kilka godzin czy raczej cały dzień, od świtu do zmierzchu? Od tego zależy przede wszystkim ilość odżywczych przekąsek i wody koniecznych do zabrania. Z całą pewnością na liście powinny się jednak znaleźć:

  • Mapa – tradycyjna, na wypadek rozładowania baterii w smartfonie i cyfrowa, z telefonem wygodnie przymocowanym do kierownicy.
  • Powerbank – w razie, gdyby smartfon się rozładował, a konieczne było dodzwonienie się do kogoś.
  • Odzież rowerowa – kask, koszulki termoaktywne, płaszcz i spodnie przeciwdeszczowe, wygodne obuwie.
  • Bidon – umożliwia uzupełnianie płynów podczas jazdy.
  • Odblaski – uczynią Cię widocznym dla innych uczestników ruchu.
  • Apteczka – leki przeciwbólowe, opatrunki czy koc termiczny to bardzo ważne zabezpieczenie w razie wypadku.

Torba czy plecak – w co się zapakować?

Jeśli planujesz często udawać się w długie wycieczki rowerowe, warto zainwestować w zakup specjalnych sakw. Montowane na bagażniku pozwalają na zmieszczenie całego potrzebnego bagażu, przy czym nie obciążają kierowcy. Jednak w przypadku jednorazowego wypadku to raczej zbędny wydatek; wówczas postaw na wygodny plecak bez stelażu. Nie będzie znacznie ograniczał Twoich ruchów, jednocześnie pozwalając na przewiezienie najważniejszych rzeczy.

Udając się na wycieczkę z dziećmi, warto także pamiętać, by zawsze jechały w towarzystwie przynajmniej dwóch dorosłych. Tak, by jedna osoba prowadziła trasę, a druga asekurowała młodych na samym tyle, pilnując, by nie doszło do odłączenia się nieletnich od grupy.

Dodaj komentarz