Podróż za jeden uśmiech przez Polskę – jak przygotować się do podróży autostopem?

Podróże autostopem

Łapanie stopa”, choć już nie tak powszechne, jak za czasów młodości naszych dziadków, wciąż jest bardzo popularną metodą podróżowania w Polsce. To nie tylko niedrogi sposób przemieszczania się, ale przede wszystkim wyjątkowo ekscytujący. Podpowiadamy, jak się przygotować, by podróż autostopem po Polsce przebiegała jak najprzyjemniej.

Podróż z nieznajomym – bezpieczeństwo przede wszystkim

Podróż autostopem, choć przepełniona zaletami, wiąże się ze sporym ryzykiem. Wielu z nas decyduje się na ten sposób podróżowania właśnie ze względu na potrzebę przeżycia tego dreszczyku emocji; niezależnie od tego, co nami powoduje, w równej mierze powinniśmy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Oto kilka kwestii, które należy mieć na uwadze przed rozpoczęciem podróży:

  • Ufanie swojemu przeczuciu – bardzo często się zdarza, że podświadomość podpowiada nam zbliżające się zagrożenie. W przypadku podróżowania autostopem warto ufać temu przeczuciu i odmawiać przejazdu z osobą, przy której czujemy się choć trochę niepewnie.
  • Najważniejsze przedmioty trzymaj blisko siebie – kieszonkowcy czyhają z każdej strony. W ciągu kilku sekund pytania kogoś o drogę możemy zostać pozbawieni pieniędzy czy telefonu. Nigdy nie trzymajmy ich w plecaku; warta uwagi jest odzież z ukrytymi kieszeniami.
  • Samoobrona – krótki kurs to inwestycja w nasze życie. Na wszelki wypadek dobrze jest zabrać ze sobą także mały, kieszonkowy dezodorant, którym w razie zagrożenia można spryskać napastnikowi oczy, nie wyrządzając mu przy tym poważnej krzywdy.

Najważniejsze przedmioty w podróży autostopem

Pakowanie się w podróż „stopem” zawsze powinno opierać się na zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Pamiętajmy, że cały dobytek będziemy stale nosić na plecach, nie powinien nas więc nadmiernie obciążać. Nie powinno jednak zabraknąć:

  • Dobrej jakości plecaka o niewielkim rozmiarze i dużej pojemności – wygodnego, najlepiej ze wsparciem dla kręgosłupa w postaci niewielkiego stelażu, licznymi, ukrytymi kieszonkami i antywłamaniowy materiałem.
  • Zestaw do spania – nawet jeśli planujemy podróż „na bogato”, a więc w hostelach, nigdy nie wiemy, gdzie skończy się dany kurs. Koniecznie wyposażmy się w lekki namiot przeciwdeszczowy, ciepły śpiwór i karimatę.
  • Podstawowa odzież – wygodne obuwie, kurtka przeciwdeszczowa, „coś na lato”, „coś na jesień”. Pakiet, który nie zajmie wiele miejsca, ale przygotuje nas na każdą pogodę.
  • Gadżety przetrwania – scyzoryk, wysuwany zestaw sztućców, latarka, apteczka, igła z nitką, krem z filtrem, karta życia; to niewielkie przedmioty, które uratują nas w wielu codziennych sytuacjach.

Podróż za jeden uśmiech – odpowiednie nastawienie

Pamiętajmy, by w podróż zabrać przede wszystkim dobry nastrój. Jeśli nie możemy odwdzięczyć się zabierającym nas z drogi kierowcom finansowo, wynagrodźmy im ich pomoc przynajmniej szczerym uśmiechem i rozmową – jeśli oczywiście mają na nią ochotę. Nie powinniśmy być ani zbyt burkliwi, ani nadto natarczywi; grunt, to nastrój dostosować do osoby, która nas przewozi, tak, by podróż była przyjemna dla obu stron.

Dodaj komentarz