Młodość to czas równie piękny, jak trudny. Nastolatkiem targa wiele emocji, z którymi często nie potrafi sobie poradzić i właściwie zakomunikować. Jeśli zauważyłeś, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś złego, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Kiedy nadchodzi moment, w którym należy udać się po pomoc psychologiczną?
Trudności dorastających ludzi – z czym zmaga się Twoje dziecko?
Zapracowani, często nie dostrzegamy tego, z jak wieloma trudnościami mierzą się nasze nastoletnie dzieci. Lista kłopotów, którymi mogą być obarczone prawdopodobnie nie ma końca, dokładnie tak samo, jak w naszym przypadku. To między innymi:
- Stres – związany z nauką, sytuacją w domu. Rozwód rodziców, a może kochający się rodzice, ale spędzający wiele godzin na pracy. Stale powtarzające się sprawdziany i kartkówki, zbliżające się egzaminy; wszystkie te elementy zbierają się na ramionach nastolatka, narażając go na bardzo wysoki poziom stresu.
- Pierwsza miłość – każda osoba dorosła doskonale pamięta swoje pierwsze zakochanie się i, przede wszystkim, pierwszy zawód miłosny. Ból związany z rozstaniem w przypadku nastolatka jest nie tylko równie mocny, co u osoby dorosłej, ale często jeszcze silniejszy.
- Oczekiwania rodziców – nieświadomie to często my sami wpędzamy dzieci w poczucie bezsilności. Oczekujemy najlepszych ocen, konkretnego sposobu ubioru, narzucamy swoje niespełnione ambicje czy wyrażamy się negatywnie o konkretnej orientacji seksualnej, nie wiedząc, że nasze dziecko właśnie ją w sobie odkrywa.
Niepokojące zachowanie nastolatka – na co zwrócić uwagę?
Pomimo największych starań, bardzo często nie zauważamy pierwszych objawów sugerujących, że w psychice naszego dziecka zachodzą negatywne zmiany. Bardzo ważne jest to, by zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze sygnały. Zamykanie się w pokoju od razu po powrocie ze szkoły, agresywny sposób odpowiadania na pytania, nadmiernie częste odpływanie myślami, nieobecny wzrok, wyciszenie lub przeciwnie, nadmierna aktywność, czy tak oczywiste, jak zaczerwienione oczy.
Kiedy zabrać dziecko do psychologa?
Udanie się na konsultację psychologiczną nie musi być tylko wołaniem o pomoc. Przeciwnie; spotkanie to opiera się na rozmowie, której dziecku może brakować nawet wtedy, gdy czuje się dobrze. Do psychologa warto zwrócić się zarówno przy zauważeniu pierwszych, negatywnych zmian w zachowaniu nastolatka, jak i celem pewnego typu pomocy w jego rozwoju. Jeśli zauważamy, że nie chce z nami rozmawiać o swoich kłopotach lub po prostu nie potrafi wyrazić swoich emocji, warto spróbować konsultacji psychologicznej. Specjalista z pewnością oceni, czy problem istnieje i jeśli tak, to co jest jego źródłem, pomagając nastolatkowi zrozumieć samego siebie.