Uzależnienie od smartfona – jak wrócić do życia?

Uzależnienie od telefonu

Jeśli jeszcze nie dawno nie czuliśmy się uzależnieni od naszego smartfona, to okres pandemii zdecydowanie za bardzo nas do niego zbliżył. Płacimy zbliżeniowo, bilety autobusowe kupujemy w aplikacji, widzimy się głównie przez wideo-chaty… aż nagle czujemy, że ten niewielki ekran się do nas przykleił. Jak nauczyć się ograniczać używanie smartfona?

Ograniczenie social-mediów – najtrudniejszy punkt na mapie

Sprawdzanie co nowego pojawiło się u obserwowanych przez nas osób na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie stało się już odruchem. Scrollujemy tablicę z nudy, nie zawsze nawet dokładnie patrząc na to, co dzieje się na ekranie. Odzwyczajenie się od ciągłego sięgania po telefon po to, żeby przeklikać wszystkie social-mediowe ikonki po kolei zdecydowanie nie należy do prostych zadań. Podstawą jest zdanie sobie sprawy z tego, że to robimy; równie proste, jak zorientowanie się, że mrugamy. Jednak mając ciągle z tyłu głowy myśl o tym, by „przyłapywać” samego siebie na sprawdzeniu newsów, z czasem wejdzie nam ona w nawyk równie mocno, jak odpalanie Facebooka.

Wiem, że przesadzam – jak spędzać na smartfonie mniej czasu?

Jeśli już zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak wiele czasu spędzamy w social-mediach czy na graniu w gry mobilne, przychodzi pora na znalezienie rozwiązania problemu. Najbardziej oczywistym, choć najtrudniejszym do realizacji jest oczywiście samozaparcie. Warto wyznaczyć sobie średnią dzienną ilość razy sprawdzania danej aplikacji. Social-media tylko rano i wieczorem, wiadomości w autobusie – i tak dalej.

Nieco prostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kolejnej aplikacji – blokującej dostęp do telefonu nam samym. Umożliwi wykonywanie i odbieranie połączeń, nie odetnie nas więc w 100% od świata, ale sprawi, że przed upływem określonego przez nas czasu nie będziemy mogli np. uruchomić Facebooka czy Instagrama. Ciekawą pozycją jest aplikacja Forest; gdy przyjdzie czas na odpoczynek od telefonu, uruchamiamy ją i sadzimy wirtualne nasionko. Przez cały czas, w którym nie włączamy innych programów, na ekranie rośnie drzewo. Jeśli złamiemy zasadę, zaczyna obumierać.

Zacznij spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi

To najważniejszy element starania się o porzucenie uzależnienia. Im więcej czasu wisimy na telefonie, tym mniej poświęcamy go swojej rodzinie. Dzieci bawią się gdzieś w swoim pokoju, partner przegląda telefon, Ty przeglądasz telefon – i tak mija dzień po dniu. Zorganizuj wieczór z grami planszowymi czy wspólny posiłek… ale ze złotą zasadą: bez żadnych sprzętów. Telefony i tablety schowajcie w szufladzie i zacznijcie spędzać czas razem, a szybko zauważycie, że czas mija znacznie szybciej i przyjemniej.

Technologia z całą pewnością pomaga nam w komunikacji, pozwala na porozumienie się z osobami znacznie od nas oddalonymi. Jednocześnie jednak niszczy tę najbliższą, oddalając nas od rodziny i „miejscowych” znajomych. Warto pielęgnować te relacje i budować jak najwięcej wspomnień, w których tle nie będzie telefonu.

Dodaj komentarz