Jeśli jeszcze nie dawno nie czuliśmy się uzależnieni od naszego smartfona, to okres pandemii zdecydowanie za bardzo nas do niego zbliżył. Płacimy zbliżeniowo, bilety autobusowe kupujemy w aplikacji, widzimy się głównie przez wideo-chaty… aż nagle czujemy, że ten niewielki ekran się do nas przykleił. Jak nauczyć się ograniczać używanie smartfona?
Ograniczenie social-mediów – najtrudniejszy punkt na mapie
Sprawdzanie co nowego pojawiło się u obserwowanych przez nas osób na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie stało się już odruchem. Scrollujemy tablicę z nudy, nie zawsze nawet dokładnie patrząc na to, co dzieje się na ekranie. Odzwyczajenie się od ciągłego sięgania po telefon po to, żeby przeklikać wszystkie social-mediowe ikonki po kolei zdecydowanie nie należy do prostych zadań. Podstawą jest zdanie sobie sprawy z tego, że to robimy; równie proste, jak zorientowanie się, że mrugamy. Jednak mając ciągle z tyłu głowy myśl o tym, by „przyłapywać” samego siebie na sprawdzeniu newsów, z czasem wejdzie nam ona w nawyk równie mocno, jak odpalanie Facebooka.
Wiem, że przesadzam – jak spędzać na smartfonie mniej czasu?
Jeśli już zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak wiele czasu spędzamy w social-mediach czy na graniu w gry mobilne, przychodzi pora na znalezienie rozwiązania problemu. Najbardziej oczywistym, choć najtrudniejszym do realizacji jest oczywiście samozaparcie. Warto wyznaczyć sobie średnią dzienną ilość razy sprawdzania danej aplikacji. Social-media tylko rano i wieczorem, wiadomości w autobusie – i tak dalej.
Nieco prostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kolejnej aplikacji – blokującej dostęp do telefonu nam samym. Umożliwi wykonywanie i odbieranie połączeń, nie odetnie nas więc w 100% od świata, ale sprawi, że przed upływem określonego przez nas czasu nie będziemy mogli np. uruchomić Facebooka czy Instagrama. Ciekawą pozycją jest aplikacja Forest; gdy przyjdzie czas na odpoczynek od telefonu, uruchamiamy ją i sadzimy wirtualne nasionko. Przez cały czas, w którym nie włączamy innych programów, na ekranie rośnie drzewo. Jeśli złamiemy zasadę, zaczyna obumierać.
Zacznij spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi
To najważniejszy element starania się o porzucenie uzależnienia. Im więcej czasu wisimy na telefonie, tym mniej poświęcamy go swojej rodzinie. Dzieci bawią się gdzieś w swoim pokoju, partner przegląda telefon, Ty przeglądasz telefon – i tak mija dzień po dniu. Zorganizuj wieczór z grami planszowymi czy wspólny posiłek… ale ze złotą zasadą: bez żadnych sprzętów. Telefony i tablety schowajcie w szufladzie i zacznijcie spędzać czas razem, a szybko zauważycie, że czas mija znacznie szybciej i przyjemniej.
Technologia z całą pewnością pomaga nam w komunikacji, pozwala na porozumienie się z osobami znacznie od nas oddalonymi. Jednocześnie jednak niszczy tę najbliższą, oddalając nas od rodziny i „miejscowych” znajomych. Warto pielęgnować te relacje i budować jak najwięcej wspomnień, w których tle nie będzie telefonu.