Discord – czym jest ten komunikator i z czego wynika jego popularność?

Komunikator Discord

Okres pandemii to czas, w którym większa część życia ludzi na całym świecie stanęła w miejscu. Tym samym wpłynął na rozwój i zwiększenie naszej aktywności w sieci. Ostatnimi czasy wyjątkową popularność zyskał między innymi komunikator Discord; wyjaśniamy, czym jest i jak różni się od klasycznych już Messengera czy WhatsAppa.

Discord – komunikator nie tylko dla graczy

Discord to bezpłatna aplikacja dedykowana miłośnikom gier komputerowych. Umożliwia wykonywanie połączeń głosowych i wideo oraz wysyłanie wiadomości. Jej celem jest przede wszystkim ułatwienie graczom komunikacji ze sobą w trakcie rozgrywki, w której używanie klawiatury do prowadzenia czatu jest znacznie utrudnione. To nie tylko możliwość prowadzenia rozmowy głosowej czy wideo, bo przecież tę funkcję zapewnia między innymi Skype, ale przede wszystkim funkcja tworzenia serwerów kanałów o konkretnej tematyce. Dzięki niej możemy zakładać i dołączać do kanałów dotyczących wyłącznie danej gry, skupiających się na sytuacji politycznej w kraju i na świecie, z muzyczną myślą przewodnią czy zrzeszających tylko i wyłącznie określone grono naszych znajomych.

Społeczność Discorda jednak znacznie wyszła już poza ramy tej teoretycznie docelowej. Liczne zalety komunikatora sprawiły, że coraz chętniej korzystamy z niego nie tylko w trakcie gry czy nawet nie mając kompletnie nic wspólnego ze środowiskiem gamingowym.

Technologia Voice over Internet Protocol w Discordzie

To jeden z największych atutów tego komunikatora. Aplikacja wykorzystuje tytułową technologię, dzięki czemu rozmowy odbywają się bez najmniejszych zakłóceń. Protokół IP przesyła dźwięk tylko wówczas, gdy użytkownik komunikatora rzeczywiście coś mówi – przez pozostały czas dane nie są przesyłane, Discord nie wykorzystuje połączenia stałego. Znacznie wpływa to na jakość dźwięku; nie słyszymy przez cały okres połączenia z kanałem szumów mikrofonów czy sygnałów wydobywających się w tle.

Wykorzystanie Discorda w codziennym życiu

Discord to szereg ciekawych funkcji, które pokochali gracze i które z powodzeniem przeniesiemy do życia codziennego, w tym pracy. To między innymi możliwość udostępniania ekranu – nie tylko w trakcie gry, ale w wielu innych sytuacjach. Możemy stworzyć więc kanał do tele- lub wideokonferencji we własnej firmie i pokazać najnowszy projekt bądź prezentację informującą o nadchodzących zmianach. Dzięki funkcji wyodrębniania lidera na stworzonym kanale możemy zorganizować pracowniczą społeczność z odpowiednim podziałem ról, na przykład kierownika i podlegający mu zespół.

To z całą pewnością aplikacja o bardzo dużych możliwościach. Zdecydowanie warto przetestować dostępne w nim funkcje; Discord z powodzeniem jest w stanie zastąpić dotychczasowe komunikatory.

Dodaj komentarz