Niedobór witaminy D – jak wpływa na zdrowie?

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D doskwiera aż 90% Polaków. To więc powszechny problem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, nieświadomi tego, jak wiele z odczuwanych przez nas dolegliwości jest właśnie z nią związanych. Wyjaśniamy, dlaczego warto suplementować witaminę D.

Przyczyny niedoboru witaminy D

Powszechny niedobór witaminy D wśród Polaków związany jest przede wszystkim z położeniem geograficznym naszego kraju. W ogromnej części jest produkowana przez nasz organizm, jednak by proces doszedł do skutku, konieczny jest dostęp do słońca i generowanych przez nie promieni UVB. Kąt promieni słonecznych w naszym rejonie uniemożliwia jednak odpowiednią dawkę promieniowania; zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nawet wiosną jest go za mało, z kolei latem chronimy nasz organizm przez ich wpływem poprzez kremy z filtrem, by uniknąć poparzenia i nowotworów skóry.

Objawy i skutki niedoboru witaminy D

Objawy niedoboru tej witaminy przypominają jesienną depresję i ogólne przemęczenie, dlatego bardzo łatwo je zbagatelizować. To między innymi spadek nastroju, bezsenność, ogólne osłabienie, uczucie szybkiego zmęczenia, bóle mięśni czy kości, problemy z apetytem, wrażenie bólu skóry i spadek odporności. Są one mało charakterystyczne, przez co często mylimy je z innymi przypadłościami; przeziębieniem, złym nastrojem, przepracowaniem. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań weryfikujących poziom witamin i minerałów w organizmie. Zaniedbanie problemu w przypadku wit. D może bowiem prowadzić między innymi do:

  • Złamań, skrzywień i zwyrodnień układu kostnego,
  • Zaburzeń pracy układu nerwowego,
  • Zniekształcenia sylwetki,
  • Chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane,
  • Stanów zapalnych skóry,
  • Nowotworów piersi, prostaty bądź jelita grubego
  • Osteoporozy bądź osteomalacji

i wielu innych, równie groźnych schorzeń.

Czy warto suplementować witaminę D?

Naturalnych źródeł tej witaminy jest niestety niewiele. By dostarczyć sobie jej odpowiednią dawkę, powinniśmy codziennie mieć kontakt ze słońcem przez około 20 minut między godziną 10 a 15, kiedy promieniowanie jest największe. Znajdziemy ją także w mięsie ryb i wątróbce oraz nabiale takim jak jajka, jogurty, mleko czy sery pleśniowe. Jednak najpewniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest zbadanie aktualnego poziomu witaminy D i konsultacja z lekarzem w kwestii suplementacji. Codzienne przyjmowanie jej odpowiedniej dawki w pigułkach, kroplach czy nawet dożylnie może nas uchronić przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz