Życie w stylu zero waste – od czego rozpocząć swoją przygodę z ekologią?

Zero waste

Coraz więcej osób deklaruje, że stara się zmieniać swoje nawyki zakupowe, a wszelkie decyzje podejmują w taki sposób, aby nie szkodzić i nie doprowadzać do jeszcze większego zniszczenia środowiska naturalnego. Jeżeli Ty również chcesz mieć mniejszy wpływ na zanieczyszczanie planety, zacznij od tych prostych kroków.

Ogranicz jednorazowy plastik

Codziennie produkujemy i wyrzucamy tony plastiku, który nie nadaje się do recyklingu lub jego przetworzenie jest nieopłacalne. Kolejnym problemem związanym z użyciem go po raz drugi, jest to, że poprzez nieodpowiednie segregowanie śmieci bardzo często nie trafia do firm, które mogłyby go przerobić. Zamiast dumać nad każdym kupionym przez Ciebie plastikowym pojemnikiem i sprawdzać oznaczenia – może postaraj się ograniczyć jego używanie?

Niestety wiele marketów oferuje większość produktów w opakowaniach wykonanych z tworzywa sztucznego. Na szczęście jest również coraz więcej alternatyw. Wybieraj sklepy, w których warzywa, owoce, wędliny, sery i mięsa można kupić na wagę. Wybierając taką opcję, masz możliwość skorzystania z własnych pojemników i wielorazowych woreczków wykonanych z materiału. Jest to popularny trend – w większych miastach ekspedientki nie dziwią się już na widok pojemnika na wędliny klientów.

Również kupując detergenty oraz produkty drogeryjne, możesz wybrać takie, których opakowanie wykonane jest z materiałów, które w mniejszym stopniu zagrażają środowisku. Nawet w popularnych drogeriach znajdziesz mnóstwo kosmetyków, które zapakowane są w papier lub tworzywo pochodzące z recyklingu. Kolejnym, nieco trudniejszym rozwiązaniem jest robienie zakupów w sklepach, które oferują kupienie podstawowej chemii na wagę do własnego pojemnika. A jeżeli Twoja motywacja do zmiany jest bardzo duża – możesz samodzielnie, domowym sposobem wykonać większość niezbędnych na co dzień kosmetyków.

Wspieraj lokalne firmy

Środowisko, w którym żyjemy, codziennie obciążane jest przez ogromne fabryki – ich negatywny wpływ nie kończy się tylko na produkcji danego dobra, ale sięga znacznie dalej. Przetransportowanie produktów z jednego końca świata na drugi generuje ogromne zanieczyszczenia. W Polsce powstaje coraz więcej firm, które działają ekologicznie i mają na względzie dobro osób zatrudnionych do produkcji oraz planety.

Jest to tylko kilka pomysłów na to, jak wspomóc walkę z zanieczyszczaniem środowiska, które nie wymagają zbyt wielu poświęceń. Każda, nawet najmniejsza zmiana może doprowadzić do polepszenia warunków, w których żyjemy.

Dodaj komentarz