Wycena domu jednorodzinnego – co należy brać pod uwagę podczas jej tworzenia?

Budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami, czasem takimi, których wcześniej kompletnie nie wzięliśmy pod uwagę. Są to na przykład koszty notarialne związane z zakupem działki. Innym wydatkiem może okazać się wycena całej posiadłości, na przykład wycena domu rodzinnego. Co rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę podczas tworzenia takiej wyceny?

Czym jest wycena domu jednorodzinnego?

Jeśli interesuje nas dokładna wycena domu jednorodzinnego w Tarnowskich Górach, to świetnie trafiliśmy. Znajdziemy tam profesjonalistów zajmujących się na co dzień takimi zadaniami, jak: wycena mieszkania, wycena nieruchomości czy właśnie wycena domu jednorodzinnego.

Wycena działki lub gotowego domu ma za zadanie pomóc nabywcom zrobić dobrą inwestycję i nie wydać pieniędzy w ciemno. Jeśli chodzi natomiast o sprzedawców nieruchomości, dzięki dobrej wycenie wiedzą oni, ile na danej posiadłości mogą zarobić. Wiedzą również, jaką kwotę za daną nieruchomość zaproponować, by nie być stratnym.

Jak tworzona jest wycena domu jednorodzinnego?

Skąd rzeczoznawca wie, jak wycenić daną nieruchomość? Oczywiście to nie jest praca ” na oko”. Rzeczoznawca majątkowy nie staje przed domem i nie zgaduje, ile mniej więcej jest warta dana posiadłość.

Wycena to wielogodzinna praca, a część to przygotowanie odpowiedniego dokumentu. Samą wyceną przeprowadza się, porównując daną posiadłość do innych, podobnych, które w ostatnich tygodniach lub miesiącach zostały sprzedane. Oczywiście bierze się pod uwagę podobne nieruchomości w podobnej lokalizacji.

Wycena domu jednorodzinnego – więcej informacji

Jednak wycena to nie tylko porównywanie do innych, okolicznych posiadłości. To również ocena stanu danego budynku czy działki, jej metrażu i zwrócenie uwagi na dodatkowe atuty, takie jak wysokie sufity, rodzaj ogrzewania, kominek czy basen.

Biorąc to wszystko pod uwagę, rzeczoznawca majątkowy jest w stanie zrobić dokładną wycenę. Nie jest to takie szybkie i proste, dlatego też wycena nieruchomości kosztuje.

Dodaj komentarz