Poranne pobudzenie bez kawy – czy to możliwe?

Pobudzenie bez kawy

Picie kawy dla niektórych jest prawdziwym rytuałem i niezbędnym elementem relaksu. Dla innych to wyłącznie sposób na poranne pobudzenie organizmu przed pracą czy dniem pełnym nauki do sesji. W obu przypadkach często dochodzimy do momentu, w którym czujemy, że ten aromatyczny napój przestaje działać tak mocno, jak na początku. Przedstawiamy kilka alternatyw, które doskonale zastąpią kawę o poranku.

  1. Woda z cytryną

Naturalny i wyjątkowo prosty sposób na pobudzenie organizmu. Wystarczy, że do szklanki przegotowanej lub przefiltrowanej, lekko ciepłej wody dodamy sok z połowy cytryny, by pobudzić umysł i ciało do działania. Napój nie tylko dodaje energii, ale także podnosi odporność dzięki zawartości witaminy C i orzeźwia po długiej nocy.

  1. Woda z imbirem

Ten prosty koktajl imbirowy to kolejna metoda na połączenie pobudzenia ze wsparciem organizmu w zwalczaniu bakterii i wirusów. Korzeń imbiru należy obrać i pokroić na kawałki, po czym zalać wrzątkiem. Po kilku minutach napar jest gotowy do wypicia; wystarczy dolać do niego nieco chłodnej wody, by temperatura była odpowiednia.

  1. Zielona lub czarna herbata

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że herbata, tak jak kawa, zawiera kofeinę. Jest jej zdecydowanie mniej; w filiżance kawy to od 70 do 140 mg; w przypadku herbaty zielonej – około 30 mg, a czarnej – 50 mg, zależnie od mocy naparu. Pobudzenie jest więc znacznie delikatniejsze, ale to doskonała alternatywa dla mocniejszego napoju.

  1. Herbata matcha

Matcha to wyjątkowy rodzaj herbaty. Dzięki jej sproszkowanej konsystencji pijemy nie tylko napar, ale całe liście, dzięki czemu przyjmujemy całość jej właściwości. Jedną z nich są właśnie pobudzające; matcha zawiera aż 70 mg kofeiny w filiżance!

  1. Yerba Mate

Alternatywa dla kawy, która jest w stanie całkowicie ją zastąpić. Przygotowywanie herbaty to prawdziwy rytuał, a jej picie poprzez bombillę to przyjemność sama w sobie. Herbata ta zawiera aż 85 mg kofeiny – to więcej niż niektóre z typów kawy! Co więcej, yerba w niewielkim stopniu oddziałuje na organizm. Jej działanie odczuwamy przede wszystkim w umyśle; staje się orzeźwiony, wzrasta poziom skupienia i chęci do pracy. Zanika jednak przyspieszenie serca typowe dla kawy, choć może wystąpić w przypadku wypicia wyjątkowo mocnego naparu.

Niezależnie od tego, czy pijemy kawę przede wszystkim dla przyjemności, czy wyłącznie pobudzenia, warto od czasu do czasu zdecydować się na zdrowszą alternatywę. A osobom, które chciałyby w zupełności zrezygnować z kawy, polecamy zwłaszcza ostatnią z propozycji; yerba nie tylko budzi mózg do pracy, ale także niesie ze sobą szereg właściwości drogocennych dla całego organizmu.

Dodaj komentarz