Oceny dendrologiczne – czym są i kiedy są potrzebne?

opinia dendrologiczna

Często zdarza się, że wskutek silnych wiatrów lub burz, dochodzi do złamania się drzew. Nie jest to jednak jedyny przypadek, gdy drzewa mogą potrzebować pomocy. Czasami są na tyle osłabione, bądź chore, że mogą się same przewracać. To z kolei bardzo często powoduje straty materialne, a w niektórych przypadkach stanowi nawet zagrożenie życie. Należy zadbać o bezpieczeństwo i poddawać drzewa stałym badaniom. Jednym z nich jest ocena dendrologiczna. Na czym polega i kiedy jest potrzebna? Podpowiadamy.

Czym jest ocena dendrologiczna?

Jeśli zastanawiamy się, czy oceny dendrologiczne są potrzebne, to odpowiedź na to pytania brzmi tak, a nawet konieczne. Zjawisko to polega na badaniu drzew w celu sprawdzenia ich chorób, pęknięć oraz innych uszkodzeń, które mogłyby doprowadzić do przewrócenia się drzewa. Całą dokumentację tworzy rzeczoznawca dendrologiczny. Posiada on niezbędne kwalifikacje i wiedzę, która pozwala sprostać mu tak trudnemu zadaniu. Dzięki takiej ekspertyzie, specjaliści mogą podjąć decyzje o ewentualnym leczeniu drzew bądź niekiedy, nawet ich wycięcia. Warto zaznaczyć, że ocena dendrologiczna jest wymagana i bardzo potrzebna, ponieważ zdarza się, że słaba kondycja drzewostanu ma wpływ na jego wytrzymałość, a to z kolei może skutkować zawaleniami się drzewa i prowadzić do zagrożenia życia bądź zdrowia. Przykładem osoby, która zajmuje się taką analizą, jest np. inspektor nadzoru dendrologicznego w Gdańsku. Ocenę taką dokonuje się za pomocą tomografu sonicznego, który bada stan drewna w pniu. Bardzo często do takich zadań używa się również rezystografu.

Kiedy ocena dendrologiczna jest ważna?

Ocena dendrologiczna to wymóg, który przeprowadzany jest w ramach ustawowego obowiązku zachowania dbałości o przyrodę. Jest ona potrzebna do tego, aby prawidłowo ocenić stan zdrowia drzewa. Jest przeprowadzana, gdy nie znamy stanu rzeczywistego wieloletnich drzew, rosną one na terenach mieszkalnych, bądź gdy chcemy ustalić jakich zabiegów wymagają dane drzewostany.

Dodaj komentarz