Maszyny komunalne – jakie pojazdy do nich zaliczamy?

maszyny komunalne

Z maszynami komunalnymi spotkać się możemy właściwie na każdym kroku. Zaliczamy do nich takie pojazdy jak odśnieżarki, piaskarki, pługi, kosiarki czy zamiatarki. Jakie wyróżniamy rodzaje maszyn komunalnych i do czego one służą? Podpowiadamy!

Czym są maszyny komunalne?

Maszyny komunalne pełnią bardzo ważną rolę, choć mało kto docenia ich pracę. Do ich zadań należy utrzymywanie porządku w przestrzeni publicznej i tym samym przyczynianie się do poprawy stanu środowiska. Istnieje wiele rodzajów maszyn komunalnych, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. Wśród nich możemy wymienić te służąc do odśnieżania, posypywania ulic piaskiem i solą oraz te, które dbają o czystość ulic.

Jedną z najpopularniejszych rodzajów maszyn komunalnych jest zamiatarka. Jak sama nazwa wskazuje – służy ona do zamiatania ulic i placów. Dzięki zmechanizowaniu tego procesu nie trzeba zajmować się tym własnoręcznie. Do pielęgnacji terenów zielonych przydają się kosiarki, które pozwalają skosić trawnik w szybkim czasie i przy minimalnym nakładzie sił. Szeroki wybór maszyn komunalnych oferuje firma SaMASZ.

Co zaliczamy do maszyn komunalnych?

Wśród maszyn komunalnych znajdujących swoje zastosowanie głównie zimą wymienić możemy pługi oraz rozsiewacze. Pierwszy rodzaj maszyn odpowiada za odśnieżanie dróg czyniąc je przejezdnymi. Nie mniej ważną rolę pełnią rozsiewacze. Ich zadaniem jest rozsypywanie na ulicach piasku i soli co zmniejsza poślizg jezdni i bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Co jeszcze zaliczamy do maszyn komunalnych?

Innym rodzajem tego typu maszyn są hakowce. Są to pojazdy posiadające hak. Najlepsze z nich posiadają udźwig do 50 ton, jednak największą popularnością cieszę się te do 25 ton. Pojazdy te służą np. do przewozu kontenerów oraz przyczep. Każdy z rodzajów maszyn komunalnych pełni inne funkcje, jednak nie ulega wątpliwości, że bez nich sprawne funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej nie byłoby możliwe.

Dodaj komentarz