Cięcie w betonie – przegląd dostępnych technologii

ciecie betonu

Wydawać by się mogło, że wiercenie w betonie nie jest niczym skomplikowanym. Owszem jeśli chodzi o wywiercenie dziury do wkręcenia kołka, nie jest to skomplikowany proces, wymaga jednak odpowiednich narzędzi. Jednak już precyzyjne cięcie betonu, wymagane przy remontach, przebudowach, rozbiórkach wymaga precyzji i doświadczenia.

W jakich sytuacjach wykonuje się cięcie betonu?

Cięcie w betonie w Warszawie jest trudne, gdyż jest to materiał twardy i najczęściej zbrojony. Obróbce betonu towarzyszy duże zapylenie, hałas, a także wibracje. Ważne jest, by zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Głównym celem wiercenia w betonie jest zamontowanie instalacji wentylacyjnej, grzewczej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, klimatyzacji. Dużych przewiertów dokonuje się przy budowie budynków, wiaduktów, konstrukcji żelbetonowych. Cięcie betonu jest niezbędne przy poszerzaniu istniejących otworów okiennych i drzwiowych, czy podczas wycinania dziur w stopie w celu montażu schodów. W przypadku prac rozbiórkowych, również przeprowadza się cięcie betonu.

Techniki cięcia betonu

Wiercenie otworów w żelbetonie w Warszawie odbywa się przy wykorzystaniu różnej technologii. Podczas wiercenia wykorzystuje się bezudarowe techniki diamentowe, pozwalające na wykonanie prac w krótkim czasie i to do tego precyzyjnie. Technika umożliwia prace w trudno dostępnych miejscach. Pozwala także na zachowanie bezpieczeństwa i zmniejszenie ilości powstającego pyłu. Otwory, które powstają dzięki tej metodzie są precyzyjnie wykonane zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Do wykonania otworów o ściśle określonych wymiarach, stosuje się piły ścienne z tarczami diamentowymi. Zapewniają cicha pracę i wykluczają powstawanie drgań. Pozwala to na szybkie i precyzyjne wykończenie prac. Z kolei cięcie piłami jezdnymi stosuje się przy pracach z wielkogabarytowymi powierzchniami, na przykład hale, magazyny czy drogi. Są one wykorzystywane w pracach demontażowych, dylatacyjnych w mostach czy do naprawy uszkodzeń w jezdni.

Dodaj komentarz