W jaki sposób wykonuje się prace alpinistyczne?

uslugi alpinistyczne

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat popyt na usługi wykonywane przez alpinistów przemysłowych zdecydowanie się zwiększył. Dzięki temu zawód ten znacznie się rozwinął, a alpinistów znaleźć można nie tylko w górach czy na budowie, ale również na wielu innych budynkach w całej Polsce myjących okna, czyszczących elewację budynku czy odśnieżających dachy. W jaki sposób wyglądają prace alpinistyczne? Podpowiadamy.

Czym są usługi alpinistyczne i kto je wykonuje?

Prace alpinistyczne w Białymstoku to inaczej rodzaj pracy na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu, który rozwinął się poprzez wykorzystanie technik wspinaczkowych. Zapewne nie raz widząc w oddali ludzi wiszących na linach i myjących okna na przeszklonym wieżowcu zastanawiałeś się, kim są Ci ludzie oraz jaki zawód wykonują.

To specjalnie przeszkolone osoby, które oprócz uprawnień alpinistycznych muszą posiadać również uprawnienia do pracy na wysokości. Każda z nich chcąc wykonywać ten zawód musiała ukończyć wymagający kurs z zakresu znajomości sprzętu wspinaczkowego, zabezpieczenia swojego miejsca pracy oraz co najważniejsze z zakresu prac prowadzonych na wysokościach.

Alpiniści przemysłowi w swojej pracy wykorzystują specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy jak liny, kaski czy uprzęże. Przy pracach wysokościowych bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad BHP. Alpinista, bagatelizując te przepisy może doprowadzić do bardzo poważnych wypadków, narażając przy tym na niebezpieczeństwo swoich współpracowników.

Jak sprawdzić rzetelność i bezpieczeństwo firmy oferującej prace na wysokości?

W pierwszej kolejności możesz zapytać, czy osoby zamierzające wykonać Twoje zlecenie posiadają ważne badania lekarskie uprawniające do pracy na wysokości oraz czy odbyły szkolenie BHP.  Następnie możesz zapytać o ukończone szkolenie wysokościowe jak IRATA. Certyfikat IRATA jest najbardziej rozpoznawalnym dokumentem na całym świecie w branży dostępu linowego spośród wszystkich innych certyfikatów. Według Polskiego prawa nie jest ono obowiązkowe, ale każdy profesjonalny alpinista przemysłowy na pewno będzie miał ukończony taki kurs.

Dodaj komentarz