Łowiectwo podwodne, czyli spearfishing, to sport, który w Polsce jest dopiero odkrywany. Za granicą cieszy się on natomiast ogromną popularnością z zwłaszcza w krajach Śródziemnomorskim oraz wszędzie tam, gdzie fauna morska dopisuje. Pływanie na wstrzymanym oddechu połączone z elementami polowania dostarcza bardzo dużo emocji, oraz adrenaliny. Poznaj tajniki tego sportu i przekonaj się, że Ty również możesz rozpocząć swoją przygodę.
Łowiectwo Podwodne – charakterystyka
Łowiectwo podwodne to jedna z najstarszych metoda łowienia ryb. Stosowana od tysięcy lat, wiąże swoje początki z wielkimi cywilizacjami, jakie rozwijały się w różnych zakątkach całego świata. Pierwotnie jednak zadanie to było znacznie utrudnione. Szczególnie ze względu na fakt, iż nie dysponowano wtedy takim dostępem do sprzętu, jak w obecnych czasach. Starożytni łowcy mieli do dyspozycji jedynie proste narzędzia, np. w postaci zaostrzonych patyków, którymi przebijali ryby znalezione pod wodą. Do dziś dnia jednak łowiectwo podwodne jest bardzo selektywne – głównie przez to, że w jego trakcie nie wykorzystuje się przynęty.
Na chwilę obecną łowiectwo podwodne wykorzystuje nowoczesne kusze i proce, które bardzo często działają w oparciu o mechanizmy pneumatyczne – na sprężony gaz. Rozwój technologiczny przyczynił się do opracowania specjalistycznych technik oraz sprzętu, który sprawdza się w zależności od różnych typów środowisk wodnych oraz ryb, na które się poluje. Do najpopularniejszych technik zalicza się:
- Nurkowanie swobodne,
- Snorkeling,
- Nurkowanie z akwalungiem – korzystając z tej techniki należy jednak pamiętać, że jej stosowanie nie zostało zalegalizowane we wszystkich krajach. Przed jej rozpoczęciem należy więc upewnić się, jak prezentuje się sytuacja prawna w danym kraju.
Spearfishing jest w Polsce prawnie dozwolony. Został on uregulowany szczegółowymi przepisami prawnymi, które dotyczą m.in. wymiarów używanego sprzętu, okresów oraz limitów ochronnych dla poszczególnych gatunków ryb. W porównaniu do wędkarstwa, przepisy te są znacznie bardziej restrykcyjne.
Sprzęt niezbędny do łowiectwa podwodnego
Sport ten często postrzegany jest jako polowanie podwodne, któremu towarzyszy posiadanie kuszy na ryby. Tak też jest w rzeczywistości – kusza stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia osoby nurkującej. Okazuje się jednak, że sport ten wiąże się również z posiadaniem innego ekwipunku do łowiectwa podwodnego. Do najważniejszych elementów wyposażenia zalicza się przedmioty takie jak:
- Kusza – narzędzie wędkarskie, które jest przeznaczone do strzelania włócznią do ryb, jakie znajdują się pod wodą. Do najpopularniejszych kusz zalicza się narzędzie, które są zasilane taśmami z naturalnego lateksu. Równie pomocne są także kusze pneumatyczne.
- Włócznia – tyczkowa lub ręczna, niezależnie jednak od tego każda z nich wygląda bardzo podobnie. Narzędzie te składa się z długiego trzonu, na którego jednym z końców znajduje się ostrze. Na drugim z nich umieszczona jest natomiast elastyczna pętla, która służy jako napęd.
- Boja sygnalizacyjna – jest to sprzęt, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwa łowcy, ale i pomaga w ujarzmieniu dużych ryb. Przywiązana do włóczni włóczni boja, zapewnia widoczności na powierzchni wody, osobie która poluje pod wodą. Dlatego ważne jest by była ona wystarczająco duża oraz w kolorze, którego nie sposób nie zauważyć. Jest to niezwykle ważne, np. ze względu na niebezpieczeństwo jakie stanowić mogą nadpływające łodzie. Boja służy również do przechowywania ryb.
Od czego zacząć uprawianie łowiectwa wodnego?
Zakup odpowiedniego sprzętu to jedno. Równie ważną sprawą jest zapoznanie się z przepisami prawnymi, jakie regulują sytuację spearfishigu w krajach, w których docelowo chcesz zając się uprawianiem łowiectwa. W Polsce, zgodnie z rozporządzeniami do ustawy o rybactwie śródlądowym, wszyscy którzy chcą zająć się amatorskim uprawianiem łowiectwa podwodnego, muszą posiadać tzw. kartę łowcy podwodnego. Otrzymuje się ją na podstawie zdanego egzaminu, który obejmuje znajomość:
- Przepisów odnośnie ochrony środowiska,
- Zasad używania kuszy,
- Regulaminu obowiązującego amatorski połów ryb za pomocą kuszy,
- Zasad zachowania bezpieczeństwa w trakcie płetwonurkowania.
Warto również wiedzieć, że uprawianie łowiectwa podwodnego w Polsce, dozwolone jest jedynie na konkretnych zbiornikach wodnych lub odcinkach rzek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym celu nie można również stosować aparatów do oddychania pod wodą.
Sprzęt do łowiectwa podwodnego od Decathlon
W ofercie Decathlon znajdziesz bogaty asortyment produktów, których nie powstydziliby się najlepsi „podwodni łowcy” świata. Znajdziesz tu:
- Kusze – dostosowane do różnych poziomów zaawansowania łowców. W ofercie Decathlon znajdują się zarówno modele wyposażone w system roller z podwójnym, okrągłym naciągiem o różnych średnicach. Są w pełni stabilne oraz posiadają amortyzatory. Dużym zainteresowaniem cieszą się także modele skręcane z mniejszych części, dzięki czemu można je łatwo złożyć, co ułatwia ich transport oraz przechowywanie.
- Pasy balastowe – ta mała rzecz pomoże Ci szybciej zejść na pożądaną głębokość. Dzięki temu łowienie pod wodą stanie się jeszcze przyjemniejsze, a Ty zyskasz pod wodą szybkości i zwinności. Wystarczy je jedynie zwolnić w nagłych wypadkach, dzięki czemu bez problemu wydostaniesz się na powierzchnię. Technika ich wykonania sprawia, że pas rozszerza się pod wodą wraz z objętością ludzkiego ciała, dzięki czemu nie poczujesz nieprzyjemnego ścisku w pasie.
- Płetwy – ułatwiają poruszanie się pod wodą oraz umożliwiają szybsze wynurzanie się. Dostępne w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych.
Poznaj uroki łowiectwa podwodnego z Decathlon i przekonaj się, że sport ten nie polega jedynie na polowaniu z kuszą. Daj się porwać magii polowania pod wodą i daj się zauroczyć magii podwodnego świata.