Notariusz może pomóc załatwić wiele spraw, które wymagają dodatkowych formalności. Wiele sytuacji wymaga właśnie specjalnego podpisu, aby zyskać moc prawną. Dlatego usługi notarialne są bardzo popularne.
Na czym polega poświadczenie u notariusza?
Nie jest to nic skomplikowanego i można wykonać je w dowolnej kancelarii. To nic innego jak złożenie własnoręcznego podpisu przy notariuszu, który potwierdzi go odpowiednią pieczęcią. Tylko wtedy zostanie on uznany za prawdziwy. Taki dokument jest wtedy uznawany w urzędach i pomaga zabezpieczyć interesy lub inwestycje. W jakich sytuacjach jest ono wskazane?
- Jeśli chcemy przekazać prawa do działki
- Sprzedając udziały spółki
- Wynajmując okazjonalnie mieszkanie lub dom
- Spisując testament i spraw związanych z dziedziczeniem
- Sprzedając lub kupując samochód
Dodatkowo poświadczenie notariusz w Szczecinie zostaje opatrzone informacjami, w jakich okolicznościach złożono podpis. Jest to najlepsza forma zabezpieczenia dokumentu.
Co zawiera akt notarialny?
Informacje dotyczące właściwego sporządzenia można znaleźć w ustawie z 14 lutego 1991 roku. Dokument musi zawierać datę, miesiąc oraz rok sporządzenia. Zdarza się, że umieszcza się w nim również godzinę podpisania aktu. Oczywiście kancelaria notarialna w Szczecinie powinna umieścić informacje o siedzibie kancelarii i miejscu spisania dokumentu. Oczywiste jest, że zawiera on także dane osób chcących spisać dokument przy obecności notariusza. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, zostaje on odczytany, przyjęty i podpisany przez notariusza oraz osoby umieszczone w piśmie. Warto dodać, że jeżeli będzie potrzebny podpis osoby nieumiejącej tego zrobić, to w takiej sytuacji niezbędny będzie jej odcisk palca.
Oryginalny akt jest przechowywany u notariusza przez okres 5 lat i musi on pozostać w tym czasie w kancelarii. Po upływie czasu zostaje przekazany do archiwum sądu rejonowego. Warto to wiedzieć, zanim skorzystamy z usług naszego notariusza.