Budownictwo energooszczędne – co to jest?

nowoczesne budownictwo

Energooszczędne domy są zaprojektowane tak, aby zużywać mniej energii niż tradycyjne domy, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowego poziomu życia.

Domy te są budowane przy użyciu różnych technologii, które pomagają zmniejszyć zużycie energii, zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć koszty zużywanej w budynku energii.

Jakie cechy mają energooszczędne domy?

Do głównych cech jednorodzinnych domów energooszczędnych zaliczane są przede wszystkim:

  • Izolacja – wyposażone są w grubszą izolację na ścianach, podłogach i sufitach, aby zmniejszyć straty ciepła zimą i zyski ciepła latem.
  • Energooszczędne okna – minimalizują one ucieczkę ciepła, są to głównie okna z wieloma taflami szkła, powłokami niskoemisyjnymi i wypełnieniami gazowymi między szybami.
  • Odnawialne źródła energii – energooszczędne domy mogą być zasilane odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne, pompy ciepła.
  • Prosta bryła – w porównaniu do innych rodzajów domów te energooszczędne mają najczęściej bardzo prostą bryłę, co powoduje, że nie mają one wielu wystających elementów, takich jak balkony, wykusze.

Dzięki takim cechom energooszczędne domy jednorodzinne są znacznie tańsze w utrzymaniu niż domy tradycyjne, które mają większe zapotrzebowanie na energię. Obecnie, gdy koszty ogrzewania stale idą w górę, wykorzystanie technologii energooszczędnych jest najbardziej opłacalną inwestycją.

Jak wybudować dom energooszczędny?

Budowa domu jednorodzinnego spełniającego wymagania energooszczędności wymaga posiadania odpowiedniego projektu. To on jest w tym przypadku podstawą, na której realizuje się całą inwestycję.

Dom jednorodzinny energooszczędny może być wybudowany w różnych technologiach, na przykład może być to dom murowany albo dom szkieletowy.

Budowa może być prowadzona we własnym zakresie, tak zwanym systemem gospodarczy, ale również może być ona zlecona zewnętrznej firmie, która będzie mogła przeprowadzić całą inwestycję w imieniu klienta.

Gdy chodzi o domy energooszczędne Śląsk – https://www.woodnar.pl/ to jeden z wielu regionów w kraju, na terenie którego można skorzystać z kompleksowej pomocy w ramach budowy domów tego typu przez doświadczone w tym zakresie firmy budowlane.

Wybór domu jednorodzinnego jest zatem bardzo dobrym wyborem dla każdego, kto poszukuje taniego w utrzymaniu domu na lata.

Dodaj komentarz