Skóra nieustannie jest narażona na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym promieni UV. Może do doprowadzić do powstania najróżniejszych zmian. Bardzo dużym wyzwaniem są przede wszystkim oparzenia słoneczne. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale także mogą być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia. Warto wiedzieć jak chronić skórę przed nimi i w jaki sposób niwelować ich skutki.
Czym charakteryzują się oparzenia słoneczne?
Oparzenia słoneczne są dobrze widoczne i wiążą się z niemałym dyskomfortem. Powstają one, kiedy melanina, pełniąca funkcję naturalnej ochrony skóry, nie jest w stanie jej właściwie zabezpieczyć przed działaniem promieni UV. Dzieje się tak, gdy dana osoba zbyt długo przebywa na słońcu i nie stosuje właściwych kosmetyków ochronnych.
Na powstanie oparzeń słonecznych przede wszystkim narażone są osoby, które mają jasną karnację. U nich poziom melaniny jest bardzo niski.
Oparzenia słoneczne – najważniejsze informacje
Oparzenia słoneczne pojawiają się do kilku godzin po ekspozycji na promienie UV. Ich nasilenie może być bardzo różne, dlatego można dokonać podziału na trzy stopnie:
- stopień I – najlżejsza postać oparzeń słonecznych, charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem i pieczeniem, podczas dotykania poparzonych miejsca, można odczuwać ból, a czasem pojawia się też obrzęk. Pierwszy stopień oparzeń, powstaje zwykle wtedy, gdy uszkodzona zostanie wierzchnia warstwa naskórka.
- stopień II – bardziej zaawansowana forma, na skórze pojawiają się dodatkowo charakterystyczne bąble, które bolą, pojawia się też gorączka, dreszcze, a czasem i zawroty głowy. Oznacza to, że dolegliwości dotyczą skóry właściwej.
- stopień III – jest to najrzadsze a przy tym najbardziej zaawansowane stadium oparzenia słonecznego, uszkodzony zostaje naskórek, skóra właściwa, a także tkanka podskórna. Najbardziej charakterystycznym objawem jest brak czucia w poparzonych miejscach.
Warto zaznaczyć, że obrażenia II i III stopnia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.
Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?
Z oparzeniami słonecznymi można sobie radzić na różne sposoby. Aby ukoić oparzoną skórę, można wykorzystać wiele domowych sposobów. Jednym z rozwiązań może być letnie kąpiel z dodatkiem octu, okłady z płatków owsianych, jogurtu lub kefiru, a także przykładanie schłodzonych plastrów ogórka. Takie działanie z pewnością przyniesie oczekiwaną ulgę.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian samodzielne działanie może nie wystarczyć. W aptece dostępne są specjalne maści i żele niosące ulgę w przypadku oparzeń. Dają one uczucie schłodzenia, a także znacznie wzmacniają barierę lipidową naskórka, natłuszczają go i nawilżają.
Z oparzeniami słonecznymi nie ma żartów. Należy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób chronić skórę przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Jest to bardzo ważne i pozwoli uchronić się przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.