Notariusz – czym się zajmuje?

Zawód rejenta, czyli po prostu notariusza, gdyż dziś to pierwsze określenie jest już niespotykane w Polsce, chyba że mówimy o szkolnych lekturach jest dość zapomniany, jeśli mowa o zawodach powiązanych z prawem. Notariuszom poświęca się raczej mało uwagi, a ich usługi są naprawdę często potrzebne.

Gdzie znajdziemy dobrego notariusza?

Odszukanie takiej osoby jak notariusz w Toruniu nie należy do trudnych zadań, gdyż pomimo tego, że o tym zawodzie raczej się nie pamięta, gdy myślimy o zawodach powiązanych z prawem, to naprawdę wiele notariuszy po prostu pracuje i udziela różnych porad prawnych i nie tylko.

Najlepsze miejsce na znalezienie notariusza, to oczywiście kancelaria notarialna w Toruniu. W takiej firmie możemy liczyć na kompleksową obsługę notarialną, dzięki której wręcz błyskawicznie załatwimy sprawę, która nas interesuje i nie będziemy musieli martwić się na przykład o otrzymanie spadku, którego raczej nie chcemy dostać.

Czym zajmuje się notariusz?

Lista zadań notariusza jest naprawdę spora. Przede wszystkim jest to osoba, która może współdziałać przy tworzeniu aktów prawnych, czy też ma prawo do stwierdzania pewnych faktów, które mają znaczenie prawne. Mowa tu więc na przykład o przygotowywaniu notarialnych odpisów, kopii, stwierdzania własnoręczności podpisów, czy też daty czynności. Ponadto notariusz przygotowuje akty notarialne, czy też akty poświadczenia dziedziczenia. Jest to jednak zaledwie ułamek zadań notariusza, który ma znacznie więcej pracy.

Co musi zrobić osoba, która chce zostać notariuszem?

Droga do zostania notariusza jest dość długa, lecz sprawia to, że uprawiając ten zawód można osiągać naprawdę spore zyski. Przede wszystkim aby zostać notariuszem trzeba mieć ukończone studia prawnicze i mieć tytuł magistra prawa. Bez tego nie można nawet myśleć o zostaniu notariuszem. Następnie trzeba ukończyć aplikację i zdać egzamin notarialny. Alternatywna droga to zostanie profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych, praca w przeszłości jako sędzia lub lub prokurator, czy też 3-letnie doświadczenie w zawodzie adwokata.

Dodaj komentarz