Leczenie zębów pod narkozą jest wskazaniem do wykonania różnych, często skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, jak również wówczas, gdy pacjent nie reaguje na znieczulenie miejscowe, słowem – nie przynosi mu ono ulgi. Nie bez znaczenia jest także jego rola wówczas, gdy panicznie boi się on wizyty u dentysty. Czy zawsze można je wykonać i czy dla każdego jest ono bezpieczne? Podpowiadamy.
Czym jest narkoza?
Narkozą potocznie nazywa się znieczulenie ogólne w które wprowadza pacjenta lekarz anestezjolog. Następnie monitoruje jego parametry w trakcie wykonywanego zabiegu, a następnie jest odpowiedzialny za jego prawidłowe wybudzenie. Znieczulenie ogólne jest stosowane po to, aby zniwelować czucie, jak również nie dopuścić do poruszania się pacjenta, co mogłoby utrudnić wykonanie operacji. Znieczulanie dentystyczne jest chętnie wykorzystywane przez lekarzy zwłaszcza w sytuacjach w których ma miejsce rozległe leczenie, endodoncja albo też wykonywane są czynności związane z chirurgią stomatologiczną.
Zobacz także: https://nowosci.net.pl/lapisowanie-zebow-u-dzieci-kiedy-warto-wykonac-zabieg/
Znieczulenie ogólne u dentysty
Zanim zdecydujemy się na narkozę decyzja ta powinna być poprzedzona z wywiadem lekarskim. Warto więc korzystać z usług profesjonalistów, którzy podchodzą do tej kwestii indywidualnie. Przykładem może być https://mcs-przychodnia.pl/. Decyzja o możliwości i bezpieczeństwie wykonania narkozy musi być opatrzona wykonaniem wywiadu anestezjologicznego. Bardzo istotny jest także panel badań podstawowych, który ukazuje ogólną kondycję organizmu.
Aby przeprowadzić leczenie zębów pod narkozą – bez względu na to czy zostanie ono wykonane w warunkach ambulatoryjnych czy też na bloku operacyjnym musi być do tego wykorzystana odpowiednia aparatura z pomocą której można monitorować wszystkie parametry życiowe. Bardzo ważna jest także obecność wózka przeciwwstrząsowego na wypadek gdyby wystąpiły jakieś nagłe wypadki.
Jak każdy zabieg czy metoda leczenia, także leczenie zębów pod narkozą może być opatrzone pojawieniem się skutków ubocznych. Warto więc dokładnie przemyśleć decyzję o tym, gdzie zostanie ona przeprowadzona, aby mieć pewność, że specjaliści nie pozostawią nas bez pomocy. Do takich standardowych działań niepożądanych najczęściej zalicza się jednak podrażnienie gardła, albo przejściowe kłopoty z mówieniem po intubacji. Często wymieniane przez pacjentów skutki podania narkozy to także zapalenie żyły, albo krótkotrwały ból w miejscu wkucia, jeśli anestezjolog użyje środków dożylnych. Do bardzo poważnych skutków tego rodzaju znieczulenia zalicza się reakcję anafilaktyczną, dlatego też niezwykle ważne jest dokładne zebranie wywiadu anestezjologicznego.
One thought on “Leczenie zębów pod narkozą – czym jest i jak się odbywa”