Aplikacje mobilne stały się nieodłącznym narzędziem przydatnym w codziennych czynnościach, często używanym nieświadomie. Gdy słyszysz o aplikacji mobilnej, prawdopodobnie wyobrażasz sobie jeden z programów, których używasz na swoim smartfonie i rzeczywiście jest to prawdą, jednak do grona aplikacji będą się także zaliczać programy, które obsługują interfejs, klawiaturę i inne czynności wykonywane za pośrednictwem telefonu.
Aplikacja mobilna – definicja
W szerokim znaczeniu oprogramowanie, które działa na urządzeniach mobilnych ze wbudowanym systemem operacyjnym to aplikacja mobilna. Definicja podkreśla, że tego typu oprogramowanie dotyczy urządzeń takich jak smartfony, tablety, telefony komórkowe, palmtopy, a także laptopy i komputery stacjonarne. Aplikacja, to każdy program, którego używasz, podczas korzystania z telefonu. Wyróżnia się trzy rodzaje tworzonych aplikacji mobilnych:
- Webowe – są to aplikację, które potrzebują stałego podłączenia do internetu i są uruchamiane w przeglądarce, popularne jest tworzenie ich w postaci aplikacji desktopowych, które działają w niezależnym od przeglądarki oknie. Powszechnie tego rodzaju aplikacje najłatwiej rozpoznać po braku konieczności logowania.
- Natywne – rodzaj aplikacji tworzonych na konkretne platformy (iOS, Android itd.).
- Hybrydowe – łącza w sobie cechy aplikacji i natywnych, np. są aplikacjami otwieranymi w przeglądarce i tylko na konkretnej platformie.
Co to znaczy aplikacja mobilna?
W zależności od rodzaju aplikacje mobilne mają różne przeznaczenie i zastosowanie na urządzeniach mobilnych, np. aplikacje webowe będą obsługiwać portale społecznościowe. Te o charakterze natywnym służą obsłudze wbudowanych aplikacji związanych z posługiwaniem się całym interfejsem i podstawowymi narzędziami telefonu (np. klawiatura, kalkulator, zegar, programy obsługujące GPS, kamerę, czytnik linii papilarnych).
Aplikacje łączące w sobie obie cechy służą do obsługi programów, które wykorzystują dane ściągane z przeglądarki i jednocześnie wymagają używania wbudowanych cech urządzenia, jak np. aparat i GPS. Coraz częściej aplikacje hybrydowe zastępują aplikacje natywne, ponieważ dobrze stworzona hybryda wizualnie nie różni się od aplikacji natywnej, a jej wykonanie zajmuje mniej czasu.
Co to aplikacja mobilna?
Aplikacje mobilne mają zastosowanie w każdej dziedzinie korzystania z urządzeń przenośnych. Najpopularniejszymi aplikacjami, z którymi możesz się spotkać, są:
- Aplikacje finansowe – ułatwiające korzystanie z narzędzi banku z użyciem telefonu;
- Aplikacje społecznościowe – służą do komunikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych i mają największe zastosowanie w urządzeniach mobilnych;
- Aplikacje multimedialne – pozwalają na oglądanie filmów, czytanie książek, słuchanie muzyki itp. na urządzeniach mobilnych;
- Aplikacje nawigacyjne – służą do wyznaczania tras, używania map, czy sprawdzania rozkładów i przejazdów komunikacji miejskiej;
-
Aplikacje zakupowe – pozwalają na bezpośrednie dokonywanie zakupów z konkretnych platform, korzystanie z profitów związanych z posiadaniem konta i programów lojalnościowych.